Opis projektu
Integracyjno-sensoryczny plac zabaw przeznaczony będzie dla dzieci pełnosprawnych, dzieci niepełnosprawnych z osiedla Kolegialna i SOSW nr 1 w Płocku.
Projekt wpisuje się w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka do 2030 roku.
Celem strategicznym zawartym w głównym zadaniu projektu: "Poprawa stanu zdrowia mieszkańców i opieki zdrowotnej" jest realizacja punktu 1.1.3. "Promocja profilaktyki zdrowotnej i rozwój edukacji prozdrowotnej, w tym dotyczącej zdrowia psychicznego". O dobry rozwój fizyczny i umysłowy należy zadbać od najmłodszych lat.
Ułatwi to przebywanie na placu zabaw, korzystanie z usytuowanych na nim urządzeń do stymulacji sensorycznej, co jest szczególnie korzystne dla dzieci niepełnosprawnych i ich zdrowych rówieśników.
W skład placu zabaw wejdą urządzenia stymulujące wszechstronny rozwój dziecka, które aktywizują małą i dużą motorykę, przygotowują do sprawniejszego funkcjonowania w przyszłości, a jednocześnie integrują całą rodzinę, która może korzystać z atrakcji razem z dziećmi. Dzieci niepełnosprawne i z wielorakimi zaburzeniami rozwojowymi potrzebują specjalnego wsparcia. Rehabilitacji. Zabawa i integracja nie powinna odbywać się tylko w pomieszczeniach, ale również w otoczeniu przyrody, wśród kwiatów, kolorów i zapachów. Plac zabaw ma ogromnie, pozytywny wpływ na rozwój psychomotoryczny dzieci zarówno zdrowych, niepełnosprawnych i dotkniętych problemem autyzmu. Sensoryczny, integracyjny plac zabaw będzie wyposażony w:
- zestaw integracyjny, sensoryczny - przeznaczony do zabawy integracyjnej dla wszystkich dzieci, także tych poruszających się za pomocą wózka. Jego budowa umożliwia szereg przejazdów prowadzących do elementów edukacyjnych baszt czy tarasu widokowego,
- piaskownica z możliwością podjazdu na wózki,
- karuzela z możliwością wjazdu na wózki,
- huśtawka" bocianie gniazdo",
- tablica sensoryczna "pianino",
- huśtawka - sprężynowiec "kompas".
Wszystkie urządzenia posiadają odpowiednie certyfikaty, atesty oraz spełniają wymagania polskich norm i przepisów budowlanych, zamontowane na atestowanym podłożu amortyzującym.
Urządzenia zamontowane na placu zabaw będą miały pozytywny wpływ na rozwój dzieci z osiedla Kolegialna i SOSW nr 1 w następujących sferach:
- stymulacja wzrokowa, słuchowa i dotykowa,
- stymulacja układu przedsionkowego,
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- usamodzielnienie,
- myślenie strategiczne,
- ćwiczenia cierpliwości,
- planowanie ruchu,
- wzmacnianie napięcia mięśniowego,
- nauka oceny odległości,
- doświadczanie odległości i szybkości,
- współdziałanie półkul mózgowych,
- doskonalenie chwytu,
- ćwiczenia w orientacji w przestrzeni,
- doświadczanie uczucia własnego ciała,
- budowanie relacji z rówieśnikami i rodzicami,
- zdobywanie informacji o świecie,
- rozwój mowy, wyobraźni i kreatywności,
- ocena ryzyka,
- ćwiczenia reakcji równoważnych,
- aktywne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu,
- doświadczenia proprioceptywne (czucie głębokie).