Opis projektu
Szkoła Podstawowa nr 17 od 1 września 2019 roku przenosi się z budynku przy ul. Miodowej 13a do budynku przy ul. Miodowej 18. Od ponad 50 lat staramy się w znaczący sposób wpisać w środowisko lokalne i z zaangażowaniem pracujemy na dobre imię naszej placówki. Naszym głównym celem jest zapewnienie uczniom jak najlepszych warunków wszechstronnego rozwoju, zgodnie z ich wrodzonym potencjałem, możliwościami i zainteresowaniami oraz pomoc rodzicom w sprawowaniu profesjonalnej opieki nad dziećmi.
Jak wynika z naszych obserwacji co roku przybywa dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami rozwojowymi, z niepełnosprawnościami intelektualnymi, ruchowymi, autyzmem, trudnościami w uczeniu się i zaburzeniami zachowania, które w znacznym stopniu utrudniają dzieciom funkcjonowanie społeczne i stanowią istotną barierę w przyswajaniu wiedzy i umiejętności potrzebnych do szkolnej edukacji.
Jedną z metod wykorzystywaną w terapii i stymulacji dzieci, często wskazywaną w opiniach i orzeczeniach poradni psychologiczno-pedagogicznej jest integracja sensoryczna, której do tej pory w naszej placówce nie realizowano ze względu na brak odpowiedniego zaplecza i specjalistycznego wyposażenia. W najbliższej okolicy jest znacznie ograniczony i niewystarczający dostęp do profesjonalnej pomocy w tym zakresie. Często rodzice z dziećmi muszą korzystać z prywatnych gabinetów, gdzie koszty przewyższają możliwości finansowe rodziny lub muszą oczekiwać w długich, wielomiesięcznych kolejkach na bezpłatne zajęcia na terenie miasta.
Wychodząc naprzeciw potrzebom podopiecznych i ich rodziców oraz mając w zespole wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną postanowiliśmy stworzyć salę do prowadzenia zajęć terapii integracji sensorycznej, której zadaniem jest dostarczanie dziecku, podczas ćwiczeń, zabaw i aktywności, kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych wywołujących w efekcie poprawę integracji bodźców docierających do dziecka zarówno z jego ciała jak i z otoczenia.
Terapia integracji sensorycznej określana jest mianem "naukowej zabawy", podczas której jej uczestnik, korzystając z ulubionych sprzętów i pomocy (zjeżdżalnie, basen z piłkami, huśtawki, drabinki, baldachim światłowodowy) niweluje zaburzenia i dysfunkcje. Zaczyna lepiej funkcjonować w sferze ruchowej, emocjonalnej i poznawczej. Pokonuje trudności z jakimi się zmaga, co daje mu szansę na lepszy rozwój i co za tym idzie – lepszą przyszłość.
Jednorazowa inwestycja przyniesie dla naszej placówki i mieszkańców Osiedla Miodowa, długofalowe korzyści - przez wiele lat zapewnimy naszym małym podopiecznym profesjonalną, specjalistyczną i bezpłatną pomoc.