Opis projektu
Kluczowym założeniem zadań zawartych w Projekcie jest podnoszenie jakości oferowanych usług edukacyjno – opiekuńczo – wychowawczych i rehabilitacyjnych oraz doposażenie placówki, a przez to stworzenie warunków do optymalnego, wielopłaszczyznowego rozwoju młodzieży niepełnosprawnej, jej usprawniania intelektualnego, zawodowego, społecznego i fizycznego, poprzez wprowadzanie alternatywnych form nauczania z wykorzystaniem najnowszych programów dydaktycznych i myśli technologicznych oraz zajęć rozwijających pasje i zainteresowania młodzieży ośrodka, absolwentów, dzieci uczestniczących w zajęciach centrum terapeutyczno–rehabilitacyjnym oraz mieszkańców osiedla Dworcowa.
Projekt obejmuje:
1. Wyposażenie placówki w funkcjonalne meble dostosowane do potrzeb i możliwości młodzieży niepełnosprawnej, sprzęt komputerowy i multimedialny oraz wyposażenie pracowni kształcenia zawodowego;
2. Prace remontowe i modernizacyjne obejmujące zarówno modernizację komputerów stacjonarnych i sieci internetowej, instalację i montaż telefonów wewnętrznych w salach lekcyjnych, montaż klimatyzatorów w Centrum Terapeutyczno–Rehabilitacyjnym, jak również malowanie korytarzy w Centrum Terapeutyczno–Rehabilitacyjnym, wymianę okien i malowanie linii boiskowych w hali sportowej, naprawę i wymianę pionu wodnego w Ośrodku.
3. Zakup sprzętu nagłośnieniowego i muzycznego, mającego na celu rozwijanie pasji i zainteresowań muzycznych przez młodzież.
4. Zakup profesjonalnego sprzętu sportowego, dzięki czemu dzieci i młodzież pod opieką instruktorów będą mogły poprawiać swoją sprawność fizyczną, a tym samym ogólny stan zdrowia. Jednocześnie podkreślić należy, że placówka uczestniczy co roku w programie „Otwarte obiekty sportowe” w ramach którego mieszkańcy osiedla korzystają nieodpłatnie z obiektów sportowych (w tym siłowni).
5. Pielęgnację i modernizację terenów zielonych mającą na celu przede wszystkim uatrakcyjnienie terenu wokół Ośrodka i stworzenie warunków do aktywnego wypoczynku dla młodzieży.
6. Wyposażenie sal lekcyjnych i terapeutycznych oraz dostosowanie ich do potrzeb młodzieży niepełnosprawnej.
7. Zakup multimedialnych programów edukacyjnych, mających na celu wielopłaszczyznowe usprawnianie młodzieży z wykorzystaniem najnowszych programów i myśli technologicznych.
Zadania zawarte w Projekcie są zgodne ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka do 2030 roku:
pkt 3.1.3 „Modernizacja i uzupełnienie infrastruktury społecznej”,
pkt 3.5.4 „Remonty i modernizacje zdegradowanej infrastruktury miejskiej”,
pkt 2.1.9 „Rozwijanie pasji i zainteresowań dzieci i młodzieży poprzez innowacyjne zajęcia edukacyjne”,
pkt 1.2.1 „Upowszechnianie aktywności sportowej wśród wszystkich grup wiekowych mieszkańców”,
pkt 2.1.1 „Rozwój programowy oraz infrastrukturalny szkolnictwa zawodowego”.