Krótki opis projektu
Co oznacza ten znak? Dlaczego na drodze należy zachować ostrożność? Po co są przepisy ruchu drogowego? Im wcześniej przedszkolaki poznają odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z bezpieczeństwem poruszania się po drodze, tym łatwiej im będzie stać się świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Dlatego też powstała idea przebudowy Miasteczka Ruchu Drogowego jako kompleksu do nauki przepisów ruchu drogowego, nauki jazdy na rowerze, egzaminowania na kartę rowerową, ale również miejsca spotkań, które zachęci do aktywności fizycznej szczególnie dzieci i młodzież z osiedla Dworcowa. Istniejące na terenie Miejskiego Przedszkola nr 21 w Płocku Miasteczko Ruchu Drogowego funkcjonuje już od 2003r., po wielu latach użytkowania zostało wyeksploatowane i wymaga przebudowy, wymiany nawierzchni, doposażenia w nowy sprzęt w tym: znaki drogowe, stojaki, sygnalizatory, rowery dla dzieci w wieku 3-7 lat.
Opis projektu
Miasteczko Ruchu Drogowego na terenie Miejskiego Przedszkola nr 21 w Płocku istnieje od 2003 roku. Nasza placówka usytuowana jest na osiedlu Dworcowa. Do tej pory korzystały z niego nie tylko przedszkolaki ale również inni mali mieszkańcy osiedla. Jednak po wielu latach użytkowania nawierzchnia ścieżek rowerowych z kostki brukowej oraz sprzęt i oznakowanie uległy w znacznej mierze wyeksploatowaniu. Wymagają wymiany i unowocześnienia. Rozbudowa infrastruktury ścieżek rowerowych w naszym mieście motywuje do nauki przepisów ruchu drogowego już na etapie przedszkolnym. A gdzie dziecko nauczy się właściwego zachowania na drodze jak nie w swoim przedszkolu gdzie czuje się bezpiecznie?
Powierzchnia miasteczka ruchu drogowego to ok. 570m².
Projekt przewiduje:
- zmianę nawierzchni MRD na kostkę brukową bez fazy wraz z obrzeżami,
- ułożenie ścieżek rowerowych i chodników,
- montaż znaków drogowych i oznakowania poziomego,
- zamontowanie stojaków rowerowych,
- umieszczenie gier podwórkowych,
- usytuowanie na placu ogrodu wiaty rowerowej,
- unowocześnienie bazy sprzętu rowerowego,
Przestrzeń w Miasteczku Ruchu Drogowego zorganizowana jest tak, żeby dzieci mogły doświadczyć wszystkich sytuacji, jakie spotykają na drogach rowerzyści. W bezpiecznych warunkach, podczas wesołej zabawy mogą przekonać się, jak należy się zachować przed przejściem dla pieszych, na rondzie, na skrzyżowaniu oraz w strefie zamieszkania. Znaki drogowe, których zaplanowaliśmy ok. 40, oznakowanie poziome, sygnalizacja świetlna, to atrybuty nauki i zabawy. Oznaczenia poziome oraz przejścia dla pieszych będą prawie identyczne jak na prawdziwej jezdni. Pomiędzy ścieżkami rowerowymi zaplanowane będą edukacyjne gry podwórkowe tj.: twister, ślady stóp i gra w klasy. Zabawy z ich wykorzystaniem zachęcą do aktywnego i kreatywnego spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu z rodziną.
Dla pełnego bezpieczeństwa dzieci chcemy zakupić kaski rowerowe 25 szt. i znaki odblaskowe dla wszystkich przedszkolaków. W celu podniesienia atrakcyjności zaplanowaliśmy odnowienie bazy pojazdów o rowerki dwukołowe z bocznymi kółkami. Na terenie ogrodu przedszkolnego umieścimy wiatę rowerową i stojaki w celu właściwego przechowywania sprzętu. Miasteczko Ruchu Drogowego będzie motywowało dzieci i rodziców naszych wychowanków do częstszego wyboru rowerów jako środka lokomocji. Dzieci nauczą się zasad przepisów ruchu drogowego podczas zajęć edukacyjnych z udziałem przedstawicieli Policji, Straży Miejskiej oraz WORD-u, z którymi współpracujemy. Dla pełniejszego utrwalenia zachowania w ruchu pieszym i kołowym planujemy zakup Mobilnego Edukacyjnego Miasteczka Ruchu Drogowego, programu multimedialnego, które umożliwią poznanie przepisów i znaków drogowych w sposób
ciekawy i atrakcyjny.